• zeydiclinic@gmail.com
 • 02632224706 - 09351042605 - 09337003839
دندان‌های سالم و جذاب یکی از مهم‌ترین عواملی هستند که بر جلبکشندگی و اعتماد به نفس ما تأثیر می‌گذارند. اگر به دنبال راهی برای ترمیم دندان‌های خود، افزایش زیبایی لبخند، و بهبود عملکرد دهانی هستید، کامپوزیت دندان یک راه حل موثر و پرطرفدار است. در این مقاله، ما به شما یک راهنمای جامع در مورد کامپوزیت دندان در کرج ارائه می‌دهیم.

کامپوزیت در کرج چیست؟

کامپوزیت دندان ماده‌ای است که برای ترمیم و تصحیح دندان‌های مختلف به کار می‌رود. این ماده از مخلوطی از رزین و پارتیکولهای معدنی تشکیل شده است و به راحتی به شکل دندان‌ها ساخته و ترمیم می‌شود.

کامپوزیت در کرج

کامپوزیت، یکی از روش‌های لمینت دندان می‌باشد که برای اصلاح طرح لبخند افراد بکار گرفته مبشود و امروزه طرفداران زیادی دارد. از ماده ای به نام رزین کامپوزیت ساخته می شود ، در اصل همان ماده ای که برای پر کردن دندان استفاده می شود. کامپوزیت دندان اغلب توسط متخصص دندانپزشکی زیبایی بطور مستقیم روی دندان قرار داده می شود بدون آنکه لازم باشد در آزمایشگاه ساخته شوند. متخصص دندانپزشک لایه های مختلفی از مواد کامپوزیت را روی دندان قرار می دهد و همانند کار مجسمه سازی به آن شکل و فرم می دهد. هر لایه از کامپوزیت دندان با استفاده از نور روی دندان محکم می شود. تطابق رنگ ، خطوط و ضخامت کامپوزیت دندان از مهمترین چالش های این نوع روکش دندان می باشد.کامپوزیت یک ماده خمیری شکل است که وقتی برای انجام ونییر قرار است بکار رود توسط قلم مخصوص روی دندان قرار می گیرد و فرم داده می شود و سپس با نور دستگاه لایت کیور سخت می شود و در نهایت کاملا به دندان باند می شود . طوریکه هیچ درز و منفذی بین لایه کامپوزیت و دندان باقی نمی ماند . با توجه به توضیح ، مشخص است که درمان کامپوزیت کاملا یک کار ظریف و‌دقیق و وابسته به هنر دست دندانپزشک است .پس با این توضیحات ، امیدوارم که جواب سوال بعضی ها که می پرسند علت تفاوت هزینه بین مراکز درمانی مختلف که کار کامپوزیت ونییر انجام می دهند چیست را داده باشم .کامپوزیت ونییر درمانی بسیار محافظه کارانه بمنظور اصلاح ظاهر دندانها است که بدون تراش و یا با حداقل تراش ممکن انجام می شود . بنابراین اگر بنا به دلایلی نیاز به درمان زیبایی دندان در سنین پایین باشد ، روش کامپوزیت ونیر بر روش لمینت ارجح است.

مزایای کامپوزیت در کرج و کلینیک دکتر زیدی

کامپوزیت دندان در کرج به شما این امکان را می‌دهد که دندان‌های خود را به سرعت ترمیم کنید و به زیبایی آنها افزوده کنید. این تکنیک برای ترمیم دندان‌های متضرر از شکستگی، تغییر رنگ، جاذبه، و یا فساد ایده‌آل استفاده می‌شود.

مراحل کامپوزیت در کرج

مراحل انجام کامپوزیت در کرج و دندانپزشکی در کرج دکتر زیدی شامل مشاوره ابتدایی، پیش‌نمونه‌برداری، ترمیم با کامپوزیت، و پلیش دقیق سطح دندان‌هاست. تمام مراحل کامپوزیت دندان برخلاف لمینت دندان که در چند جلسه انجام میشود، فقط در یک جلسه دندانپزشکی توسط متخصص کامپوزیت دندان قابل انجام است. برخلاف لمینت دندان که در آزمایشگاه دندانپزشکی ساخته می شود، کامپوزیت دندان توسط خود متخصص کامپوزیت روی دندان قرار داده می شود. به همین دلیل کامپوزیت دندان بیش از سایر روشها نیاز به ترکیب هنر و مهارت دندانپزشک دارد. بصورت کلی مراحل انجام کامپوزیت دندان بصورت زیر می باشد:
 • در مرحله‌ی اول، در صورت نیاز هرگونه کار زیبایی و درمانی دندان باید انجام شود مانند لیفت لثه.
 • در صورت نیاز یک آماده سازی کوچک روی دندان بیمار انجام می شود.
 • انتخاب رنگ کامپوزیت دندان در این مرحله صورت می‌گیرد.
 • ایزوله کردن، اسید زدن، شستن و خشک کردن دندان‌ها.
 • با استفاده از انواع مختلف کامپوزیت، دندانپزشک شروع به انجام کامپوزیت ونیر می‌کند.
 • پالیش کردن و تکمیل ونیر کامپوزیتی.
 • شستشوی فیزیولوژیک لثه پس از درمان.

آیا با معایب و مزایای کامپوزیت دندان آشنا هستید؟

تفاوت کامپوزیت دندان با لمینت دندان را میدانید؟با خواندن این مطلب تا پایان میتوانید هر نوع اطلاعاتی در این رابطه را کسب کنید.

انواع کامپوزیت در کرج

کامپوزیت درشت دانه یا ماکروفیل:

اولین نوع کامپوزیت دندان که وارد بازار شد، کامپوزیت ماکروفیل می‌باشد.

کامپوزیت ریز دانه یا میکروفیل:

این کامپوزیت‌ها بر خلاف ماکروفیل‌ها که ذرات درشتی بودند، از دوام کمتری برخوردارند.

هیبرید، میکروهیبرید و نانوهیبرید:

این نوع کامپوزیت، در واقع بین کامپوزیت میکروفیل و کامپوزیت ماکروفیل قرار دارد. ذرات کامپوزیت هیبرید بین 10 تا 50 میکرومتر و همچنین ذراتی به اندازه 40 نانومتر است. کامپوزیت میکروهیبرید و نانوهیبرید هر دو در گروه کامپوزیت هیبرید قرار دارند و ذراتی به اندازه‌ی کمتر از 100 نانومتر تا بیشتر از 1 میکرومتر دارند. این مواد دارای فیلر بالایی هستند که باعث می‌شود مقاومت آنها در برابر ساییدگی افزایش یابد و در نتیجه استحکام بالایی داشته باشند. از معایب کامپوزیت هیبرید می‌توان به کاهش زیبایی آنها به مرور زمان به دلیل استهلاک، اشاره کرد. این نوع ماده به دلیل یکدست نبودن سطح ترمیم، باعث کاهش تاثیر پولیش و خاصیت بازتاب‌کنندگی می‌شود.

نانو کامپوزیت‌ها:

نسل جدید کامپوزیت‌ها‌، نانو کامپوزیت‌ها می‌باشند که حاوی ذراتی به اندازه 20 نانومتر هستند. ذرات نانوکامپوزیت به یکدیگر متصل شده و نانوکلاستر (نانوخوشه) را تشکیل می‌دهند که ویژگی منحصر به فرد نانو کامپوزیت‌ها همین نکته است. تجمع ذرات کوچکتر و تبدیل آنها به ذرات بزرگتر باعث می‌شود تا قدرت، مقاومت در برابر ساییدگی، قابلیت پولیش و استحکام این نوع از کامپوزیت افزایش یابد. می‌توان گفت این نوع کامپوزیت بهترین نوع کامپوزیت دندان است.

ترکیبات کامپوزیت در کرج

کامپوزیت شامل چهار جزء می‌باشد که عبارت اند از: ماتریکس رزینی ذرات فیلر عامل اتصال دهنده ماتریکس و فیلر آغازگر و تسریع کننده واکنش پلیمریزاسیون

چه کسانی نباید از کامپوزیت ونیر استفاده کنند:

تقریبا بیشتر افراد می توانند از کامپوزیت دندان برای اصلاح طرح لبخند خود استفاده کنند. باید دانست که روشهای دندانپزشکی زیبایی مانند کامپوزیت دندان و لمینت دندان روی دندان هایی که اساسا سالم هستند کاربرد دارد. در واقع کامپوزیت و لمینت تنها برای برطرف نمودن مشکلات زیبایی دندان ها مانند رفع کجی دندان هاف فاصله ی بین دندان ها و… بکار می روند و در مورد مشکلات درمانی و عملکردی دندان ها نمی توانند کارایی داشته باشند. به همین دلیل برای دریافت کامپوزیت و لمینت ابتدا متخصص دندانپزشکی زیبایی وضعیت دندان های شما را ارزیابی می کند و در صورتی مشکل اساسی دندان نداشته باشید این روشها را روی دندان های شما اعمال می کند. برای کسانی که مشکلات دندانپزشکی از قبیل پوسیدگی دندان، بیماری لثه، کجی شدید دندان ها و… دارند ابتدا باید با روشهای دیگر دندانپزشکی این مشکلات برطرف شوند سپس برای زیبایی دندان ها از روشهای دندانپزشکی زیبایی کامپوزیت دندان و لمینت دندان استفاده شود. بطور کلی افرادی که مشکلات زیر را داشته باشند ،تا زمان برطرف نمودن مشکل، نمی توانند کاندید خوبی برای دریافت کامپوزیت دندان و لمینت دندان باشند.
 • افرادی که عادت‌هایی مثل دندان قروچه کردن دارند.
 • افرادی که سایش شدید دندانی دارند.
 • افراد با بهم‌ریختگی دندانی شدید.
 • کسانی که بیماری لثه فعال دارند.
 • افراد با بهداشت دهانی بسیار پایین.
 • همچنین افرادی که دندان هایشان برجستگی بیشتری دارند بهتر است به جای کامپوزیت دندان از لمینت سرامیکی برای اصلاح طرح لبخند خود استفاده کنند. ضخامت لمینت دندان سرامیکی بسیار جزئی است و بنابراین برای افرادی با دندان های برجسته مناسب تر است.

مراقبت از کامپوزیت دندان در کرج

مراقبت صحیح از کامپوزیت در کرج پس از انجام عمل بسیار مهم است تا عمر مفید طولانی‌تری برای ترمیم‌های کامپوزیتی داشته باشید. در این قسمت، ما به شما نکات و راهنمایی‌هایی در مورد مراقبت از کامپوزیت دندان پس از عمل ارائه می‌دهیم.

هزینه‌ها و تامین مالی

هزینه کامپوزیت دندان در کرج می‌تواند متغیر باشد و بستگی به تعداد ترمیم‌های مورد نیاز و مکان دندان‌های مورد ترمیم داشته باشد. در این بخش، ما به شما راهنمایی در مورد هزینه‌ها و گزینه‌های تامین مالی برای کامپوزیت دندان در کرج ارائه خواهیم داد.

نتیجه‌گیری:

کامپوزیت دندان در کرج یک راه حل موثر و محبوب برای ترمیم و بهبود زیبایی دندان‌هاست. اگر به دنبال انجام کامپوزیت دندان در کرج هستید، با دندانپزشکان معتبر و متخصص در این زمینه تماس بگیرید تا به شما راهنمایی کامل‌تری ارائه دهند.