• zeydiclinic@gmail.com
  • 02632224706 - 09351042605 - 09337003839

مواد غذایی زرد کننده دندان

مواد غذایی زرد کننده دندان : از اینکه دندان‌هایتان زرد و کدر شود، بدتان می‌آید؟ شاید باید به غذاهایی که می‌خورید شک کنید. در اینجا برخی از غذاهایی که باید کدر شدن و ایجاد لک در دندان‌ها می‌شوند را با هم مرور می‌کنیم. برای اینکه خیلی توی ذوقتان نخورد، چند نوع خوراکی که برعکس به سفید شدن و جلوگیری از تغییر رنگ ناخواسته دندان‌ها کمک می‌کند را هم معرفی می‌کنیم.

مواد غذایی زردن کننده دندان

آیا دلتان می‌خواهد دندان‌هایتان را تا جایی که می‌توانید سفید نگهدارید؟ اگر دندان‌هایتان را به تازگی سفید کرده‌اید از خوردن غذاهای زیر پرهیز کنید تا لبخندتان همچنان مرواریدی بماند.  

سس پاستا:

گوجه فرنگی موجود در سس ماکارونی حاوی موادی است که خواص لکه‌کننده دندان را دارد و به آنها آسیب می‌رساند. سس پاستا به دلیل اسیدیته و رنگ قرمزی که دارد و تمایل به چسبندگی به دندان، می‌تواند به مینای دندان نفوذ کرده و لکه‌های بدی روی دندان به جا بگذارد. نکته: قبل از اینکه خودتان را در غذاهای ایتالیایی غرق کنید، سعی کنید سالاد یا سبزیجات تیره مانند کلم پیچ، اسفناج یا کلم بروکی بخورید. این غذاها یک لایه نازک روی دندان‌های شما ایجاد می‌کنند که به محافظت از دندان‌های شما در برابر اثرات سس پاستا کمک می‌کند.  

کاری:

کاری که معمولا در غذاهای هندی یافت می‎‌شود به همان اندازه که خوشمزه است دارای رنگدانه بالایی است. رنگ زرد پررنگ آن می‌تواند به مرور زمان دندان‌ها را لکه‌دار کند. بنابراین بهتر است آن را در رژیم غذایی‌تان محدود کنید. نکته: هر زمانی که غذای حاوی کاری میل کردید آن را همراه میوه و سبزیجاتی مانند سیب، هویج، کرفس و خیار میل کنید.  

سرکه بالزامیک:

سرکه بالزامیک یک سس سالاد خوشمزه است اما رنگ دندان‌ها را هم می تواند تغییر می‌دهد. این سرکه با رنگ تیره و تمایل به چسبندگی به دندان‌ها اگر به سرعت شسته نشود میتواند دندان‌ها را دچار تغییر رنگ یا لک دار کند. نکته: دفعه بعد که از یک سالاد با سس بالزامیک لذت بردید بعد از آن کاهو بخورید. خوردن کاهوی ترد به حذف سرکه بالزامیک از روی دندان‌ها کمک می‌کند.

انواع توت:

توت‌ها مملو از آنتی‌اکسیدان‌ هستند و متاسفانه باعث ایجاد لک در دندان می‌شوند. رنگ‌های قوی تمشک، شاه توت، زغال اخته و کرن بری همراه با اسیدیته بالا چه به صورت مربا یا ژله چه به صورت میوه باعث ایجاد لکه روی دندان می‌شود. نکته: بعد از خوردن توت، آب بنوشید. آب دهان شما را شستشو میدهد و می‌تواند به کنترل اثر لک کمک کند. یک لیوان شیر هم می‌تواند اسیدیته توت را خنثی کرده و دندان‌ها را تقویت کند.

نوشیدنی‌ها:

نوشیدنی‌ها میتوانند یکی از مقصران اصلی لکه دندان باشند. نوشیدنی‌هایی مانند قهوه، چای، نوشابه گازدار و انواع نوشیدنی‌های انرژی‌زا می‌توانند به دلیل اسیدیته بالا دندان‌ها را لک کنند و موجب فرسایش مینای دندان شوند. نکته: نوشیدن از طریق نی کمک می‌کند رنگ روی دندان نماند.

از مواد غذایی زرد کننده دندان پرهیز کنید

اگر فکر می‌کنید هیچ امیدی به تمیز نگهداشتن دندان‌هایتان ندارید و تا همیشه دندانهایتان لک می‌ماند، اول از همه به شما پیشنهاد می‌کنیم بهداشت دهان و دندان را در اولویت قرار داده و حتما روزی دو بار دندان‌هایتان را مسواک کنید و از خمیردندان‌های مناسب حاوی فلوراید  استفاده کنید. دوم اینکه برخی میوه‌ها و سبزیجات به تمیز کردن دندان‌ها کمک می‌کنند و مانع از ایجاد لک روی دندان می‌شوند. دفعه بعد که غذاهای لک‌زا خورید سریع سراغ غذاهای پاک کننده طبیعی دندان بروید: سیب گلابی کرفس هویج گل کلم خیار حفظ لبخند با دندان‌های سفید دشوار است. خوشبختانه می‌توانید با اجتناب از غذاهای لک‌زا و ترکیب کردن آنها با غذاهایی پاک کننده طبیعی در رژیم غذایی خود همیشه این لبخند مرواریدی را داشته باشید.

ارسال دیدگاه