• zeydiclinic@gmail.com
  • 02632224706 - 09351042605 - 09337003839

مراقبت از دندان کودکان و خردسالان

امروز به موضوع مراقبت از دندان کودکان و خردسالان در دندانپزشکی در کرج دکتر زیدی میپردازیم. کودکان معمولا تمایلی به مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن ندارند. به همین دلیل، بهداشت دهان و دندان کودکان به یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های والدین تبدیل شده است. شما به عنوان والدین فرزندانتان می‌توانید راهکارهای صحیح مراقبت از دندان را به کودکان خود بیاموزید. در این مقاله قصد داریم نکات مهمی درباره آموزش مراقبت از دندان به کودکان را بیان کنیم.
مراقبت از دندان کودکان

مراقبت از دندان کودکان

مراقبت از دندان کودکان و خردسالان

چگونه به کودک خود روش‌های مراقبت از دندان را بیاموزم؟

در ادامه برخی از راه‌های مهم برای آموزش دادن نحوه مراقبت از دندان را بیان می‌کنیم. بهتر است کودکان خود را با این موارد آشنا کنید تا برای همیشه دندان‌های سالم و تمیزی داشته باشند.

به فرزندتان برنامه مشخصی برای مراقبت از دندانش ارائه کنید

برای آموزش مراقبت از دندان به کودکان حتما برنامه مشخصی برای مراقبت از دهان و دندان فرزندتان تنظیم کنید و به او بدهید. کودک خود را تشویق کنید که حداقل دو بار در روز مسواک بزند. اگر تمایلی به انجام این کار نداشت، برای هر بار مسواک زدن او جایزه و پاداشی در نظر بگیرید. تکنیک‌های اصولی مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را به کودک خود بیاموزید. توصیه می‌شود که هر ۶ ماه یک بار برای بررسی کلی دندان‌ها به دندانپزشکی مراجعه کنید.

خوراکی‌هایی که به دندان‌ها آسیبی نمی‌رساند را به کودک خود معرفی کنید

همانطور که می‌دانید، رژیم غذایی نامناسب هم می‌تواند به سلامت دهان و دندان فرزندتان آسیب بزند. برای مراقبت از دندان کودکان، حتما به آن‌ها خوراکی‌هایی که برای دندان مفید هستند را معرفی کنید. در ادامه لیستی از خوراکی‌های مضر و آسیب‌رسان به دندان‌ را تهیه کرده و به فرزندتان دهید. به کودک خود بگویید که نوشابه‌های شیرین، آب میوه‌ها و نوشیدنی‌های انرژی‌زا برای دندان‌ها مضر هستند. برخلاف تصور، نوشابه‌های رژیمی هم به دندان‌ها آسیب می‌زنند و به هیچ عنوان مناسب نیستند. علاوه بر این، به کودکتان بیاموزید که خوراکی‌هایی مانند پاستا، انواع مختلف چیپس‌ها و اسنک‌ها باید به اندازه محدود مصرف شوند. حتما لبنیات را در لیست بهترین خوراکی‌های مفید برای دندان قرار دهید. شیر، ماست و پنیر برای دندان‌ها مفید هستند و به افزایش استحکام آن‌ها کمک می‌کنند. مصرف میوه‌هایی مانند سیب و هلو هم می‌تواند باعث افزایش مقاومت دندان‌های کودکتان شود.

کودک خود را با مضرات شکلات و شیرینی‌جات آشنا کنید

برای آموزش مراقبت از دندان به کودک خود، حتما او را با مضرات مصرف شکلات و شیرینی‌جات و تاثیر آن‌ها بر سلامت دندان آشنا کنید. اگر کودک شما علاقه زیادی به شکلات و شیرینی‌جات دارد، بهتر است به او شیرینی و شکلات‌های کم‌ ضررتر را بدهید. شکلات‌های کاکائو تلخ به دلیل قند کمتر، ضرر کمتری نسبت به سایر شکلات‌ها دارند. از طرفی دیگر، شکلات‌های ترش به دلیل اسیدهایی که دارند، به مینای دندان آسیب وارد می‌کنند. شما می‌توانید از ویدیو‌ها هم برای آموزش مراقبت از دندان به کودک خود استفاده کنید. برای مثال، با استفاده از یک ویدیو یا انیمیشن، عواقب مسواک نزدن را به فرزندتان نشان دهید.

ارسال دیدگاه