• zeydiclinic@gmail.com
  • 02632224706 - 09351042605 - 09337003839

مراقبت از دندان در برابر مضرات سیگار

لمروز در بخش آموزش دندانپزشکی در کرج دکتر زیدی به مراقبت از دندان در برابر مضرات سیگار میپردازیم. تقریبا تمام افراد در جهان از عواقب و مضرات سیگار کشیدن با خبر هستند. برخی تصور می‌کنند که سیگار فقط برای دستگاه تنفس و ریه‌ها مشکل ایجاد می‌کنند و از تاثیر منفی و مخرب سیگار بر سلامت دهان و دندان با خبر نیستند. سیگار، نیکوتین دارد که دلیل اصلی اعتیاد افراد به آن، همین ماده است. اگر برای مدت زمان کوتاهی سیگار بکشید و بعد آن را ترک کنید، باز هم عوارض جانبی آن همراهتان خواهد ماند. اگر شما یا اطرافیانتان سیگار می‌کشید (یا در گذشته می‌کشیدید) بهتر است با نکات مهم مراقبت از دندان برای افرادی که سیگار می‌کشند، آشنا شوید.

مراقبت از دندان در برابر مضرات سیگار

نکات مهم در مراقبت از دندان در برابر مضرات سیگار

مواردی وجود دارند که اگر آن‌ها را رعایت کنید، ضرر سیگار بر سلامت دهان و دندانتان را کاهش خواهید داد. در ادامه این نکات مهم را به شما معرفی می‌کنیم.

مرتب مسواک بزنید و نخ دندان بکشید

برای مراقبت از دندان نباید مسواک زدن و کشیدن نخ دندان را فراموش کنید. افرادی که سیگار می‌کشند، همواره در معرض از دست دادن دندان‌هایشان هستند. علاوه بر این، ایجاد لکه‌های مختلف روی دندان و بیماری مختلف مربوط به دهان از مشکلات اجتناب ناپذیر سیگار کشیدن است. به همین دلیل توصیه می‌شود که این افراد حتما حداقل دو بار در روز مسواک بزنند و نخ دندان بکشند. اگر شما هم سیگار می‌کشید، بهتر است علاوه بر مسواک زدن و کشیدن نخ دندان، زبان خود را هم با یک مسواک زبان پاک کن، زبان خود را تمیز کنید.

از مسواک‌های مخصوص استفاده کنید

برخی شرکت‌ها علاوه بر تولید مسواک‌های معمولی، مسواک‌های مخصوص برای افرادی که سیگار می‌کشند هم تولید می‌کنند. این مسواک‌ها انعطاف‌پذیرتر از مسواک‌های معمولی هستند؛ با استفاده از آن‌ها می‌توانید به نقاط پنهان دهان و دندان خود دسترسی داشته باشید و آن‌جا را تمیز کنید.
مراقبت از دندان در برابر مضرات سیگار

مراقبت از دندان در برابر مضرات سیگار

از دهانشویه برای از بین بردن بوی بد دهان استفاده کنید

یکی از راه‌های مراقبت از دندان برای افرادی که سیگار می‌کشند، استفاده از دهانشویه بعد از سیگار کشیدن است. بعد از کشیدن سیگار، دهان بوی بدی می‌گیرد. این مشکل برای افرادی که سیگار می‌کشند به یک مشکل طبیعی و دائمی تبدیل شده است؛ توصیه می‌شود برای از بین بردن بوی بد دهان، حتما از دهانشویه با کیفیت استفاده کنید. برخی دهانشویه‌ها علاوه بر اینکه بوی بد دهان را از بین می‌برند، قابلیت لکه‌بری هم دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

برای بررسی شرایط دهان و دندانتان طی دوره‌های زمانی مشخص، به دندانپزشکی بروید

برای اینکه از وضعیت کلی دندان‌هایتان با خبر شوید، بهتر است هر ۳ یا ۶ ماه به دندانپزشکی بروید. با انجام این کار، دندانپزشک راحت‌تر می‌تواند شما را برای داشتن دهان و دندان سالم راهنمایی کند. علاوه بر این، دندانپزشک متخصص می‌تواند شما را برای ترک سیگار تشویق کند و راه‌های مربوط به آن را نشان دهد. سرطان دهان مشکل جدی و کشنده‌ای است که باید به آن توجه داشته باشید. لازم به ذکر است، افرادی که سیگار می‌کشند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان دهان قرار دارند.

حتی در خانه‌ هم وضعیت دهان و دندانتان را بررسی کنید

مراقبت از دندان برای افرادی که سیگار می‌کشند فقط مربوط به دندانپزشکی نیست. شما می‌توانید در خانه هم وضعیت دهان و دندانتان را بررسی کنید؛ زخم‌ و لکه‌هایی که در دهان یا روی دندان‌هایتان به وجود می‌آیند و زخم و تورم لب می‌توانند نشانه‌های بروز حساسیت یا بیماری‌های مختلف باشند. خونریزی لثه هم می‌تواند نشانه ناخوشایندی برایتان باشد. در خانه وضعیت دهان و دندانتان را بررسی کنید؛ در صورت مشاهده این علائم حتما به دندانپزشک متخصص مراجعه نمایید.

ارسال دیدگاه