• zeydiclinic@gmail.com
  • 02632224706 - 09351042605 - 09337003839

شستن دندان پس از مسواک زدن

شستن دهان بعد از مسواک زدن برای دندان ها مفید است یا مضر؟ شاید این سوال خیلی از شماها باشد. در این مطلب از دندانپزشکی در کرج به این موضوع خواهیم پرداخت.
شستن دندان پس از مسواک زدن

شستن دندان پس از مسواک زدن

چرا نباید دهان را پس از مسواک زدن شست؟

همانطور که پیش از این گفتیم، اگر دهان خود را پس از مسواک بشویید، تمام فلوراید را از دهان خود خارج کرده و از منافع آن بی نصیب می مانید. از آنجا که بسیاری از افرد تنها یک دقیقه را صرف مسواک زدن می کنند، فلوراید زمان کافی برای تماس با دندان ها را پیدا نکرده است. با عدم شستشوی دهان پس از مسواک زدن، شما زمان بیشتری برای محافظت از دندان های خود به فلوراید می دهید. این امر به معنی حفره های کمتر و سلامت بیشتر دندان ها است.

رابطه فلوراید با پوسیدگی دندان

مطالعات نشان می دهند که بین پوسیدگی و حفظ فلوراید در دهان پس از مسواک زدن رابطه مستقیمی وجود دارد. حتی کسانی که شستشوی دهان پس از مسواک زدن را با مقدار بسیار کمی آب انجام می دهند. از مزایای این ماده بهره مند می شوند. در واقع با استفاده از مقدار کمی آب برای شستشو، از خمیردندان یک دهانشویه می سازید و مقداری از آن در دهان شما باقی می ماند. این مطالعات نشان می دهند که با استفاده از مقدار کمی از آب، افراد مورد مطالعه به ۲۶٪ کاهش در بروز پوسیدگی دست یافته اند.

دلایل شستشوی دهان پس از مسواک زدن

دلایل برخی از کارشناسان برای شستن دهان پس از مسواک زدن:

بلع خمیردندان معده شما را تحریک می کند.

شستشوی دهان پس از مسواک زدن ضروری است. زیرا باید باکتری هایی را که همین الان از دندان های خود جدا کرده اید از دهان خارج کنید. پرسش دیگری نیز در اینجا مطرح می شود. اگر در تمام عمر دهان خود را پس از مسواک زدن شسته اید و هرگز دچار مشکل خاصی در دندان های نشده اید. چرا باید اکنون سبک زندگی خود را تغییر دهید؟شستن دهان بعد از مسواک زدن

شستن دهان بعد از مسواک زدن

به عبارت دیگر، اگر بهداشت دهان و دندان خود را به طور کامل رعایت می کنید و هرگز دچار پوسیدگی نشده اید. دلیلی برای عدم شستشوی دهان پس از مسواک زدن وجود ندارد.

کلام آخر

تصمیم گیری بر سر شستشو یا عدم شستشوی دهان پس از مسواک زدن به شرایط شما بستگی دارد. عدم شستشوی دهان زمانی مفید است که شما در معرض خطر ابتلا به پوسیدگی قرار داشته باشید. بنابراین اگر در آخرین معاینه دندانپزشکی در کرج به شما گفته شده است که یک پوسیدگی اولیه در دندان شما دیده می شود ( پوسیدگی های کوچکی که به تازگی شروع شده اند)، با عدم شستشوی دهان پس از مسواک زدن می توانید از مزایای فلوراید بهره مند شده و روند پوسیدگی را متوقف یا معکوس کنید. در عین حال، چنانچه شرایط دهان و دندان شما در وضعیت خوبی به سر می برد می توانید دهان خود را به طور کامل پس از مسواک زدن بشویید. تنها کافی است گاهی از دهان شویه حاوی فلوراید برای تمیز کردن محیط دهان خود و بهره مندی از مزایای آن استفاده کنید. سپس آن را تف کنید و دهان را با مقدار بسیاری کمی آب بشویید.

ارسال دیدگاه