• zeydiclinic@gmail.com
  • 02632224706 - 09351042605 - 09337003839

سیلانت‌های دندانی

سیلانت‌ها می‌توانند تا ۱۰ سال از پوسیدگی مینای دندان محافطت کنند. طبق تحقیق‌های انجام شده، درزگیرها با پوشاندن حفره‌های روی دندان می‌توانند سپر محافظی باشند که از درگیری موادغذایی و میکروب‌ها جلوگیری می‌کنند. سیلانت پوشش محافظ نازکی است که از پلاستیک یا سایر مواد دندان‌پزشکی ساخته می‌شود و به سطح جویدگی دندان‌های خلفی (پشتی) شما می‌چسبد.

سیلانت‌های دندانی

سیلانت پوشش محافظ نازکی است که از پلاستیک یا سایر مواد دندان‌پزشکی ساخته می‌شود و به سطح جویدگی دندان‌های خلفی (پشتی) شما می‌چسبد. مسواک زدن و استفاده از نخ دندان و دهان شویه از بهترین راه‌های جلوگیری از حفره‌های ایجاد شده در دندان‌ها است. استفاده از فلوراید و رعایت بهداشت کامل دهانی به‌خصوص برای دندان‌های پشتی که برای جویدن استفاده می‌کنید بسیار مهم است اما همیشه دندان‌های خلفی مکان مناسبی برای باقی‌ماندن مواد غذایی و باکتری‌های ایجاد کننده حفره هستند. سیلانت‌ها جایگزینی برای مسواک زدن و نخ‌دندان نیستند اما می‌توانند از تشکیل حفره در دندان جلوگیری کنند و حتی ممکن است باعث توقف پوسیدگی دندان‌ها شوند.

سیلانت‌های دندانی

سیلانت ‌ها می‌توانند خطر پوسیدگی دندان‌ مولر را تا ۸۰ درصد کاهش دهند. این امر به ویژه درمورد سلامت دندان کودکان بسیار مهم است. فیشور ‌سیل به عنوان یک محافظ برای دندان‎های شما عمل می‌کند. زمانی که باکتری‌های حفار که در دهان‌ همه افراد زندگی می‌کنند، در تقابل با موادغذایی باقی‌مانده، قرار می‌گیرند؛ اسیدهایی تولید می‌کنند که می‌تواند باعث ایجاد سوراخ در دندان شود. سیلانت‌‌ها باعث پرکردن حفره‌ها و ازبین رفتن موادغذایی باقی‌مانده برروی مینای دندان می‌شوند که باعث توقف فعالیت باکتری‌ها و اسیدهای روی دندان شما خواهد شد. درست مانند یک کت بارانی که شما را در هنگام باران و طوفان، تمیز و خشک نگه می‌دارد. می‌توان از سیلانت ها در مناطقی که پوسیدگی زودرس اتفاق می‌افتد استفتاده کرد تا از آسیب بیشتر دندان شما جلوگیری شود.

سیلانت‌های دندان

روش قرار دادن سیلانت ها بر روی دندانسیلانت‌های دندانی چه هستند و موارد استفاده از آن‎‌ها به چه صورت است؟ این‌ کار یک روند سریع و بدن درد است. فقط چند دقیقه طول می‌کشد تا دندان‌پزشک یا متخصص بهداشت شما سیلانت را برای استفاده از دندان مورد نظر آماده کند و برروی مینای دندان منتقل کند.

روش قراردادن سیلانت ها به شرح زیر است:

ابتدا دندان‌ها کاملا تمیز و خشک می‌شوند

سپس برای دندان خشک شده پنبه یا مواد جاذب دیگری در اطراف دندان قرار داده می‌شود تا رطوبت و آب دهان جذب و خشک شود.یک محلول اسیدی روی سطح دندان قرار می‌گیرد تا آن‌ها را سفت و سخت‌تر کند؛ این امر به باندینگ سیلانت دندان کمک می‌کند.سپس دندان‌ها شسته و خشک می‌شوند.

در مرحله‎‌ی آخر سیلانت بر روی مینای دندان قرارداده می‌شود، جایی که مستقیما به دندان وصل و سخت می‌شود. گاهی اوقات برای کمک به بیشتر و سریع‌تر شدن درزگیر، از یک نور آبی‌رنگ خاص استفاده می‌شود.

میزان ماندگاری سیلانت

سیلانت‌ها می‌توانند تا ۱۰ سال از پوسیدگی مینای دندان محافطت کنند. طبق تحقیق‌های انجام شده، درزگیرها با پوشاندن حفره‌های روی دندان می‌توانند سپر محافظی باشند که از درگیری موادغذایی و میکروب‌ها جلوگیری می‌کنند. پس از استفاده از سیلانت‌ها به محافظت از دندان‌ها به مدت دوسال تا ۸۰% امکان‌پذیر است و تا ۴سال دربرابر ۵۰درصد از حفره‌ها محافظت می‌کنند. برای چک کردن آن‌ها رعایت انجام منظم معاینات ضروری است. درزگیرها نمی‌توانند به معنای بی‌نیازی از استفاده فلوراید و دهان شویه شوند.

انتخاب زمان صحیح درمان با سیلانت

به احتمال ایجاد پوسیدگی در شیارهای دندان پرمولر و مولر، کودکان و نوجوانان اولین کاندید‌های استفاده از شیاربندی هستند. با این حال افراد بالای ۵۵ سال ، بدون پوسیدگی یا پرشدن دندان نیز می‌توانند از درزگیرها استفاده کنند. در کودکان به محض رویش دندان‌های دائمی آسیا، بایستی شیارهایشان سیل شود. اولین زمان برای این کار حدود ۶ تا ۷ سالگی؛ زمان رویش اولین دندان‌های آسیای دائمی است. پس از آن حد فاصل سن ۱۱ تا ۱۴ سال زمان صحیح درمان با شیاربندی است، وقتی که بقیه دندان‌ها آسیای دائمی رویش پیدا می‌کنند. به‌طور کلی درزگیری‌ دندان برای این دسته از افراد مناسب است: کودکان برای کودکانی که تازه دندان آسیای آنها درآمده است توصیه میشود . افرادی که با وجود رعایت استفاده از فلوراید و دهان‌ شویه ، درباره‌ی بهداشت دهان خود ابراز نگرانی می‌کنند بزرگ‌سالانی که به صورت طبیعی شیارهای (فیشور) عمیقی دارند افراد بالای ۵۵ سال که زیاد دچار پوسیدگی دندان می‌شوند با وجود اینکه فیشور سیل در بین بزرگ‌سالان محبوبیت زیادی دارد، مخصوصا افراد بالای ۵۵ سال که زیاد دچار پوسیدگی دندان می شوند و افرادی که فیشورهای آسیب پذیر و برجسته‌ای دارند؛ برای پیشگیری از پوسیدگی دندان‌های دائمی تازه درآمده کودکان و درمان پوسیدگی آنها هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عوارض جانبی

در صورتی که سیلانت دربیاید، دندان به وضعیت اولیه خود برمی‌گردد و می‌توان آن تعویض کرد. شیاربندی دندان ممکن است در طول زمان در بیایند یا فرسوده شوند. دلیل اصلی بروز این مشکلات در حین انجام عمل قرار دادن سیل دندان، به‌خاطر این است که پزشک نتوانسته دندان به‌طور کامل را خشک نگه دارد. ۵۰ درصد از درزگیرها بیش از ۵ سال دوام دارند. برای این‌که درزگیری شیارهای دندان به خوبی انجام شود، دهان و اطراف دندان باید کاملا بدون بزاق باشد. در دهان کودک به‌خاطر کم توجهی، کوچکی دندان‌ها و بزاق زیادی که دارند، این امر بسیار مشکل است. استفاده از دهان‌ شویه ، فلوراید و به‌طور کلی رعایت بهداشت دهان حتا با انجام عمل شیاربندی دندان نیز اهمیت خود را دارد. با این وجود یکی از خطرات سیلانت ها این است که بخشی از آن جدا می‌شود و بخشی به دندان می‌چسبد یا درزگیر به خوبی روی دندان را پوشش نمی‌دهد. در صورتی که این اتفاق برای دندان بی‌افتد، دندان مورد نظر دچار پوسیدگی می‌شود و برای رفع پوسیدگی، باید دندان پرشود.

ارسال دیدگاه