• zeydiclinic@gmail.com
  • 02632224706 - 09351042605 - 09337003839

در مورد بوی بد دهان بیشتر بدانیم

دندانپزشکی در کرج : در مورد بوی بد دهان بیشتر بدانیم ! بدون شک هیچ کدام از ما نمی‌خواهد دهانش بوی بد بدهد چون هم باعث ناراحتی خودمان می‌شود و هم موقعیت اجتماعی‌مان را به خطر می‌اندازد. اما متاسفانه این یک مشکل رایج است. باید بدانید که در این زمینه اطلاعات نادرست زیادی وجود دارد بنابراین باید اول باورهای نادرست در این مورد را بدانید و سپس به رفع مشکل بپردازید.

بوی بد دهان به خاطر غذاهایی است که می‌خوریم

این جمله هم درست است هم نادرست. وقتی غذای تهیه شده با سیر یا پیاز مصرف می‌کنید بدون شک تاثیر موقتی بر بوی دهانتان می‌گذارد. از طرفی بوی دهان مزمن معمولا با سطوح بالای ترکیبات گوگردی فرار مرتبط است که توسط باکتری‌های بی‌هوازی که به دلیل بهداشت نامناسب دهان در پشت زبان جمع شده‌اند، ایجاد می‌شود.

دندانپزشکی در کرج

خودمان متوجه بوی بد دهانمان می‌شویم

با قرار دادن دستانتان بین دهان و بینی نمی‌توانید تشخیص دهید که دهانتان بو می‌دهد یا نه. منشا بوی بدن پشت دهان است و فقط وقتی حرف می‌زنید به جلو و خارج از دهان می‌رسد. اگر نگران بوی بدن دهانتان هستید، از یک دوست نزدیک یا یکی از اعضای خانواده بخواهید که به شما بگوید. در مورد بوی بد دهان بیشتر بدانیم

بوی بد دهان از معده می‌آید

نه همیشه. گاهی اوقات بوی بد دهان می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات گوارشی باشد. اما مطالعات نشان می‌دهد ۸۵ درصد از مشکلات بوی بد از پشت دهان شروع می‎‌شود، جایی که باکتری‌های تولیدکننده گوگرد در زیر سطح زبان پنهان می‌شوند. به همین دلیل است که تمیز کردن زبان با مسواک برای تنفس تازه‌تر ضروری به نظر می‌رسد.
شستن دندان پس از مسواک زدن

شستن دندان پس از مسواک زدن

مسواک می‌زنیم پس نباید دهانمان بوی بد بدهد

مسواک زدن به تنهایی شما را از شر همه باکتری‌ها خلاص نمی‌کند. ذرات نامریی غذا و باکتری‌های زیادی در زیر لایه نازکی از مخاط در زیان پنهان می‌شوند، بنابراین حتما وقتی دندان‌هایتان را با خمیردندان مناسب مسواک زدید، روی زبانتان را هم مسواک کنید و فراموش نکنید که طبق معمول نخ دندان بکشید و بعد آبکشی کنید.

سایر علل بوی بد دهان چیست؟

همانطور که گفته شد علت اصلی بوی بد دهان باکتری‌های تولید کننده گوگرد در زیر سطح زبان هستند. بهداشت نامناسب دهان، گیرکردن غذا بین دندان‌ها، بیماری لثه و پوسیدگی دندان همگی در ایجاد بوی بدن دهان نقش دارند. سایر علل کمتر رایج عبارتند از: خشکی دهان: وقتی دهان شما بزاق کمی تولید می‌کند. مشکلات گوارشی: وقتی باکتری معده بوی بد تولید می‌کند. رژیم غذایی سخت: وقتی که بدن شما چربی را تجزیه می‌کند و اسیدهای بدبو آزاد می‌شود.

مسواک یادتان نرود

یادتان باشد دست‌کم دو دقیقه در روز یا بعد از هر وعده غذایی دندان‌هایتان را مسواک بزنید اما بعد از مصرف غذا و نوشیدنی اسیدی حداقل نیم ساعت صبر کنید چون اگر خیلی زود مسواک بزنید در حالی که اسیدها همچنان به مینای دندان شما حمله می‌کنند خطر آسیب رسیدن به دندان بیشتر است. در مورد بوی بد دهان بیشتر بدانیم

حداقل هر سه ماه یکبار مسواکتان را عوض کنید

از خمیر دندان حاوی فلوراید  استفاده کنید.

نکات مهم برای پیشگیری از بوی بد دهان

  • مصرف قهوه را کاهش دهید.
  • اگر سیگار می‌کشید سعی کنید آن را کم یا ترک کنید.
  • آب زیاد بنوشید و جریان بزاق را تحریک کنید.
  • اگر فکر می‌کنید بوی بد دهان مزمن دارید با پزشک مشورت کنید زیرا ممکن است از پوسیدگی دندان یا یک بیماری پزشکی رنج ببرید. اما نگران نباشید بوی بد دهان چه مزمن و چه کوتاه مدت قابل کنترل است.

ارسال دیدگاه